Race Programme

RACE PROGRAMME2016/2017

NB:Allseriesarenowgroupedtogetheranddon'tnecessarilyfollowfromoneweekendto the next. Refer to theracenumberinthelefthandcolumnfornextrace.

Race

Day

Date

Time

Race Type

 

Sat

22 Oct

1600

Club Sailpast & Official Opening

 

Black Cat Cruises Series (Races 1,2,3,4,5,7)

1

Sun

23 Oct

1400

Season Opener

2

Sun

30 Oct

1400

Harbour

3

Sun

6 Nov

1400

Harbour

4

Sun

13 Nov

1300

Long Harbour

5

Sun

20 Nov

1400

Harbour

7

Sun

27 Nov

1400

Mark Foy

 

Allied Trades Two Handed Series (Races 6, 17, 22)

6

Sat

26 Nov

1400

Season Opener

17

Sat

21 Jan

1400

Harbour

22

Sat

11 Feb

1400

Harbour

 

ca Bouge- Lady Skipper Race

8

Sun

4 Dec

1400

Harbour

 

Saturday 3 December 1900 – Christmas Party

 

Mount Gay Rum Coastal Series (Races 9, 20, 25)

9

Sun

11 Dec

1100

Peraki

20

Sun

5 Feb

1100

Course set on day

25

Sun

5March

1100

Pompeys

 

Junior Race Day

11

Wed

28 Dec

1400

Harbour

 

The Guthrey Plate

12

Sun

1 Jan

1300

Heads Race

 

 

 

 

 

 

Race                         Day                           Date                         Time                         Race Type

 

Oborn’s Nautical Series (Races 10, 16, 18, 19, 21, 23)

10

Sun

18 Dec

1400

Harbour

16

Sun

15 Jan

1400

Harbour

18

Sun

22 Jan

1400

Harbour

19

Sun

29 Jan

1300

Long  Harbour

21

Sun

12 Feb

1400

Harbour

23

Sun

19 Feb

1400

Mark Foy

 

Round the Buoys

24

Sun

26 Feb

1300

Harbour

 

Harbour Race

26

Sun

12 March

1400

Harbour

 

Akaroa Dolphins Three Race Regatta (Races13, 14, 15)

13

Sun

8 Jan

1200

Harbour

14

Sun

8 Jan

To Follow

Harbour

15

Sun

8 Jan

To Follow

Harbour

 

 

Bayleys Real Estate Series (Races 27, 28, 29, 30, 34, 35)

27

Sun

19 March

1400

Harbour

28

Sun

26 March

1400

Harbour

29

Sun

2 April

1300

Harbour

30

Sun

9 April

1300

 Long Harbour

34

Sun

23 April

1300

Harbour

23

Sun

30 April

1300

Mark Foy

 

 

 

Grand Hotel Easter Three Race Regatta (Races 31, 32, 33)

31

Sun

16 April

1100

Harbour

32

Sun

16 April

To Follow

Harbour

33

Sun

16 April

To Follow

Harbour

 

Akaroa Butchery & Deli Winter Series (Races 36, 37, 38, 39, 40)

36

Sun

7 May

1300

Harbour

37

Sun

14 May

1300

Harbour

38

Sun

21 May

1300

Harbour

39

Sun

28 May

1300

Harbour

40

Sun

3 June

1300

Harbour

 

AGM Sunday 4 June 1100

 

Prizegiving Sunday 4 June 1800

 

Annual Golf Tournament Saturday 10 June

 

Notices

1.     Infringement of Racing Rules– Skippers are required to be fully conversant with the Racing Rules of Sailing, and associated penalties on the water

2.     Coastal Series- Races 9, 20, and 25 will require Category 4 Safety Standard

3.     Club Trophy Series – Long Harbour Races 4, 19, and 30

4.     Club Championship- includes the following races only: Black Cat Cruises Series, Oborn’s Nautical Series, Bayley’s Real Estate Series, and Coastal Series races 9 and 25

 

 

 

 

 

 

 

RACE PROGRAMME 2016/2017

In date order and race numbers in sequence

Month

Day

Date

Race No

Race Name

Type

Time

October

Sat

22nd

 

Club Sail Past & Official Opening

 

1600

 

Sun

23

1

Black Cat Cruises Series – Race1

Harbour

1400

 

Sun

30th

2

Black Cat Cruises Series – Race2

Harbour

1400

November

Sun

6th

3

Black Cat Cruises Series – Race3

Harbour

1400

 

Sun

13th

4

Black Cat Cruises Series – Race4

Long Harbour

1300

 

Sun

20th

5

Black Cat Cruises Series – Race5

Harbour

1400

 

Sat

26th

6

Allied Trades – Two Handed Series Race1

Harbour

1400

 

Sun

27th

7

Black Cat Cruises Series – Race6

Mark Foy

1400

December

Sat

3rd

 

Christmas Party

 

 

 

Sun

4th

8

ca Bouge- Lady Skipper Race

Harbour

1400

 

Sun

11th

9

Mt Gay Rum Coastal Series- Peraki

Coastal 1

1100

 

Sun

18th

10

Oborns Series- Race1

Harbour

1400

 

Wed

28th

11

Junior Race Day

Harbour

1400

January

Sun

1st

12

Guthrey Plate

Heads Race

1300

 

Sun

8th

13, 14, 15

Akaroa Dolphins Three Race Regatta

Harbour X 3

1200

 

Sun

15th

16

Oborns Series- Race2

Harbour

1400

 

Sat

21st

17

Allied Trades – Two Handed Series Race2

Harbour

1400

 

Sun

22nd

18

Oborns Series- Race3

Harbour

1400

 

Sun

29th

19

Oborns Series- Race4

Long Harbour

1300

February

Sun

5th

20

Mt Gay Rum Coastal Series-  Course set on day

Coastal 2

1100

 

Sat

11th

21

Allied Trades – Two Handed Series Race3

Harbour

1400

 

Sat

12th

22

Oborns Series- Race5

Harbour

1400

 

Sun

19th

23

Oborns Series- Race6

Mark Foy

1400

 

Sun

26th

24

Round the Buoys Event

Harbour

1300

Canterbury Keel Boat Champs @ NPCL 25th/26th Feb

 

March

Sun

5th

25

Mt Gay Rum Coastal –Pompeys

Coastal 3

1100

 

Sat/Sun

12th/13th

Young 88 South island Champs Regatta

 

 

Sun

12th

26

One Off Harbour

Harbour

1400

 

Sun

19th

27

Bayleys Real Estate Series-Race1

Harbour

1400

 

Sun

26th

28

Bayleys Real Estate Series-Race2

Harbour

1400

April

Sun

2nd

29

Bayleys Real Estate Series-Race3

Harbour

1300

 

Sun

9th

30

Bayleys Real Estate Series-Race4

Long Harbour

1300

 

Sun

16th

31, 32, 33

Grand Hotel Easter Regatta- 3 Races

Harbour x 3

1100

 

Sun

23rd

34

Bayleys Real Estate Series-Race5

Harbour

1300

 

Sun

30th

35

Bayleys Real Estate Series-Race6

Mark Foy

1300

May

Sun

7th

36

Akaroa Butchery & Deli Winter Series- Race1

Harbour

1300

 

Sun

14th

37

Akaroa Butchery & Deli Winter Series- Race2

Harbour

1300

 

Sun

21st

38

Akaroa Butchery & Deli Winter Series- Race3

Harbour

1300

 

Sun

28th

39

Akaroa Butchery & Deli Winter Series- Race4

Harbour

1300

June

Sun

3rd

40

Akaroa Butchery & Deli Winter Series- Race5

Harbour

1300

 

Sun

4th

 

AGM

 

1100

 

Sun

4th

 

Prizegiving

 

1800

 

You are here: Home Racing Race Programme